Recap: Commonwealth Games, action from day two at Birmingham 2022

The knockout rounds beckon for the New Zealand men’s and women’s rugby sevens sides in Birmingham, while the medal prospects continue at the pool and velodrome on day two of competition.

Sarah Hirini’s Black Ferns Sevens, and their male counterparts led by Sam Dickson, both face England in their final group matches on Saturday which will determine their opponents later in the evening. Both teams had a comfortable stroll through day one.

The women’s semifinals are set to get under way at 6.42am Sunday (NZT), and the men’s quarterfinals at 7.26am, before the medals are contested early on Monday (NZT).

Hope Ralph of New Zealand is challenged by Becky Ward and Nicola Cochrane of Scotland.

Eddie Keogh/Getty Images

Hope Ralph of New Zealand is challenged by Becky Ward and Nicola Cochrane of Scotland.

At the pool, New Zealand’s best-performed swimmer Lewis Clareburt eyes his specialist 400m medley (heats at 10.37pm, final at 7.49am) where he’ll look to go two better than his bronze four years ago.

At the London velodrome, the gold medal-winning men’s team pursuiters and women’s team sprinters back up in the individual events with genuine medal chances while the speedy Bryony Botha is a leading contender in the women’s individual pursuit.

Captain Sophie Devine and her White Ferns play their first match on women’s cricket’s first appearance at a Commonwealth Games, and it’s a tough one against South Africa. The Silver Ferns and Blacks Sticks women cap off day two with what should be more one-sided group matches.

Kiwis in action on day two of the Commonwealth Games on Saturday night (all NZ times, * denotes if qualified):

bowls

7.30pm: Women’s singles (Katelyn Inch) Rounds 3 and 4, men’s triples (Ali Forsyth, Mike Galloway, Andrew Kelly) round 3, for women’s pairs B6-B8 (Pam Walker, Lynda Bennett)round 3

cycling, track

9pm: Women’s sprint qualification (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

9.41pm: Women’s 3000m IP qualification (Bryony Botha)

10.33pm: Women’s sprint 1/8 finals and quarter finals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

11.22pm: Men’s 4000m IP qualification (Aaron Gate, Jordan Kerby, Tom Sexton)

rugby sevens

9.06pm: Black Ferns Sevens v England, women’s pool A

10.34pm: All Blacks Sevens v England, men’s pool A

swimming, heats

9.36pm: Men’s 200m freestyle (Cameron Gray)

10.24pm: Women’s 100m backstroke (Hazel Ouwehand)

10.37pm: Men’s 400m IM (Lewis Clareburt)

cricket

10pm: White Ferns v South Africa, pool B

Squash-

11pm: Men’s singles (Paul Coll) women’s singles (Joelle King, Kaitlyn Watts)round of 32

(Sunday, July 31 NZT-)

bowls

2am: Women’s fours (Val Smith, Tayla Bruce, Selina Goddard, Nicole Toomey) round 3, for men’s pairs B6-B8 (Graham Skellern, Mark Noble)round 4

cycling, track

3am: Men’s keirin round 1 + repechage (Sam Dakin, Callum Saunders, Sam Webster)

3.22am: Women’s sprint semi-finals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

3.30am: Women’s 3000m IP finals* (Bryony Botha)

4.26am: Men’s 4000m IP finals* (Aaron Gate, Jordan Kerby, Tom Sexton)

5.09am: women’s sprint finals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

5.17am: Men’s keirin finals* (Sam Dakin, Callum Saunders, Sam Webster)

basketball, 3×3

4.10am: NZ men v England, men’s pool B

4.35am: NZ women v England, women’s pool B

Squash-

5am: Men’s singles (Lwamba Chilese, Temwa Chilese), round of 32

beach volleyball

6am: NZ v Kenya, women’s pool A (Alice Zeiman, Shaunna Polley)

7am: NZ v Cyprus, men’s pool C (Sam O’Dea, Brad Fuller)

swimming

6.07am: Men’s 50m butterfly final* (Cameron Gray)

6.18am: Men’s 200m freestyle final* (Cameron Gray)

7.49am: Men’s 400m IM final* (Lewis Clareburt)

7.59am: Women’s 100m butterfly final* (Helena Gasson)

8.05am: Men’s 100m backstroke final* (Andrew Jeffcoat)

boxing

6.30am: Women’s light middleweight under-70kg, round of 16 (Ariarne Nicholson)

rugby sevens

6.42am: Women’s semi-finals*

7.26am: Men’s Quarterfinals*

basketball 3×3

6.55am: NZ women v Canada, women’s pool B

8.10am: NZ v Australia, men’s pool B

netball

7am: Silver Ferns v Uganda, pool B

Hockey-

8am: Black Sticks women v Scotland, women’s pool B

Leave a Comment

Your email address will not be published.